Z roku 2013

 
 
Úvod > Takto sa o nás píše > Z roku 2013
 

Slovenská klasika boduje. Aj na slávnom Champs-Élysées

Perníky najväčšieho slovenského výrobcu nájdete v siedmich krajinách Európy. Medex v Success story.

 

"Chceli sme sa osamostatniť a zarobiť nejaké peniaze," spomína na pôvodnú motiváciu začať podnikať Andrea Sílešová. Z viacerých podnikateľských nápadov jej s mamou najlepšie vyšli perníky - neboli finančne náročné a voľakedy sa im venovala ich stará mama. "Mysleli sme, že zarobíme peniaze a potom sa začneme venovať niečomu inému." Nepodarilo sa.

 

Dnes firma Medex zamestnáva 28 ľudí, vyrobí ročne státisíce medovníkov a vyváža ich do siedmych krajín Európy, medzi iným do Írska či Nemecka. Dostali sa aj na Olympiácu či vianočné trhy na parížskom Champs-Élysées. "Asi preto sa to podarili, že sme do toho všetci - mama, otec, sestra, ja, aj môj manžel - išli naplno," uzatvára Andrea Sílešová. Medex v Success story na HNtv.

Zdroj: HN online.

 

Článok spolu s videom s jednou z majiteliek Andreou Sílešovou nájdete tu:)

 

 

V dlho nevyužívanej základnej škole v Malinovej budú piecť medovníky

       Nevyužívaná a donedávna chátrajúca budova málotriednej základnej školy v obci Malinová v okrese Prievidza v najbližších mesiacoch opäť ožije. Nezaznie v nej však po rokoch džavot detí a školský zvonec, ale začnú tam piecť ručne ozdobované medovníky a plnené perníky.

       Nevyužívaná a donedávna chátrajúca budova málotriednej základnej školy v obci Malinová v okrese Prievidza v najbližších mesiacoch opäť ožije. Nezaznie v nej však po rokoch džavot detí a školský zvonec, ale začnú tam piecť ručne ozdobované medovníky a plnené perníky.

       "Školu sme v dedine postavili v roku 1960 v akcii Z, teda svojpomocne. Naši občania na nej brigádnicky odpracovali približne 26.000 hodín," informovala starostka obce Mária Luprichová. Počet detí, ktoré ju navštevovali, však postupne klesal a tak ju v roku 1979 zrušili. Žiaci začali chodiť do školy v neďalekom Nitrianskom Pravne. Budova potom slúžila ako materská škola, klub dôchodcov a po roku 1989 v nej zriadili triedy Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho. V roku 2007 však pre nedostatok financií učilište ukončilo svoju činnosť, ale budova zostala v správe Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

       "Obec niekoľkokrát žiadala, aby budovu dostala späť. Argumentovali sme, že sme si ju vlastne postavili sami a teraz už budova bez úžitku chátra. Vandali na nej porozbíjali okná, niektoré kovové prvky sa z nej stratili. Bolo viacero návrhov, na čo by mohla slúžiť, okrem iného aj ako sociálne zriadenie. Napokon po šiestich rokoch predsa len TSK súhlasil s predajom. Sme radi, že ju kúpila spoločnosť MEDEX, ktorá už približne 20 rokov sídli v Malinovej a zamestnáva v prevažnej miere našich občanov. Podľa prísľubov majiteľov tejto rodinnej firmy na výrobu medovníkov, chcú výrobu rozširovať a teda aj prijímať nových zamestnancov. Čo sme, samozrejme, privítali," uviedla starostka.

       Presťahovanie výroby z doterajších menej vyhovujúcich priestorov v areáli bývalého poľnohospodárskeho štátneho majetku do budovy školy a aj rozšírenie výroby potvrdila TASR konateľka spoločnosti MEDEX Andrea Sílešová. "Budova vyhovuje na potravinársku výrobu, pretože sú v nej dostatočne veľké miestnosti, vysoké stropy a nepotrebuje rozsiahlejšiu rekonštrukciu. V týchto dňoch už prebiehajú rekonštrukčné práce," dodala konateľka. Rodinnú firmu MEDEX založili v roku 1989, najskôr ako živnosť. V ďalších rokoch sa rozrástla a v súčasnosti zamestnáva 25 ľudí. Záujem o ich ručne ozdobované medovníky v poslednom období rastie. Aj preto hľadali nové priestory. Svoje výrobky vyvážajú do Českej republiky, na trhy do Nemecka, Rakúska, Francúzska i Anglicka, a samozrejme, pre zákazníkov na Slovensku. Sílešová ešte presne nevedela povedať, koľko nových pracovných miest vytvoria, ale podľa nej už prebieha výber ľudí. "Ozdobovanie medovníkov si totiž vyžaduje určité zručnosti a nie každý to dokáže," uzavrela konateľka spoločnosti.

Celý článok dostupný tu:)

Zdroj: TASR

 
 
 
Sezónna ponuka