Rozhovor s našou Katkou

 
 
Úvod > Rozhovory > Rozhovor s našou Katkou
 

Rozhovor s našou Katkou

          Nie je nič prekvapujúce, že vo firme Medex-fam sa výrobe  perníkov venujú výlučne ženy. V podstate v celej firme je takmer čistý ženský kolektív, keď nerátame troch mužov. Jednou zo šikovných žien je Katka.
     Katka pracuje vo firme už celých 23 rokov, teda takmer od jej vzniku. Jej náplňou je práve tá najkreatívnejšia časť ručnej výroby a to je zdobenie. Prečítajte si o jej práci a postrehoch v nasledujúcom článku.

 

 

• Ako si sa dostala k tejto práci?
       Veľmi dobre si pamätám na začiatky. Chodievala som svojim sesterniciam Andrejke a Marte (dcéry zakladateľky) občas vypomáhať, keď ešte vyrábali v pivnici domu. Po presťahovaní sa do prenájmu do Bojníc potrebovali viac ľudí. Keďže ma práca bavila, zamestnala som sa a dnes je to už 23 rokov práce pre Medex-fam.


• Je to ťažká robota? Trvalo Ti dlho, kým si sa naučila zdobiť?
       Bola to dlhá cesta. Nedá sa to naučiť zo dňa na deň. Síce Vám niekto ukáže ako sa to robí ale ďalej sa musíte učiť sami. Je veľmi potrebná trpezlivosť a odhodlanie. Dnes to je už 23 rokov aktívneho zdobenia a stále sa dá učiť niečo nové. Aj keď je to niekedy veľmi náročné, nejde o jednotvárnu robotu. Stále vymýšľame nové veci.

 

• Myslíš, že každý by bol schopný sa niečo také naučiť?
      Neviem to celkom posúdiť, ale skúšalo to u nás viacero ľudí, ktorým to nešlo. Určite človek v sebe musí niečo mať, aby sa práca dala dotiahnuť do dokonalosti, o čo sa my všetky na dielni snažíme.  Aj keď niekedy má každý človek zlý deň a by ste sa divili ako sa to na našej práci dokáže prejaviť.


• Pracuješ čisto v ženskom kolektíve. Ako sa ti to páči?
       Musí sa mi to pačiť, však nemám na výber (smiech). Dôležité je, že sme všetci zohraní. Na dielni jedna druhú dopĺňame, každý je „profík“ na niečo iné a preto si pomáhame. Samozrejme niekedy dochádza aj ku malým nezhodám ale to k práci predsa patrí.


Vidíš zmeny v práci teraz oproti času, keď si v Medex-fam začínala?
       Určite áno. Viac roboty (smiech). Dnes je ťažké uspieť na trhu a preto sa snažíme vymýšľať stále nové veci a to je niekedy náročné.  Je omnoho ťažšie zaujať ľudí ako kedysi. Avšak práca ma baví, dôležité je pre mňa prostredie, nejde o presne nalinajkovaný program, kedy sa čo smie a nesmie ako v rôznych masových výrobách. Chodím do práce pracovať, ale vždy viem, že ma tam nečaká len drina ale aj kamarátky a  zábava.

Na záver Vás "INKOGNITO" Katka pozdravuje a praje

veľa chuti do jedenia perníkov:) 

 

 

 

 

 
 
 
Sezónna ponuka