Úvod > Zaujímavosti > Škorica-chutné drevo > Škorica-chutné drevo
 

Škorica-chutné drevo

         

          Škorica sa pokladá za jednu z najstarších korenín sveta. Krajina pôvodu škorice pravej je Srí Lanka, z kade pochádza aj väčšina dnes používanej koreniny. Od nepamäti sa využívala nie len v kuchyni ale aj na výrobu voňaviek a kadidiel. Každý ju pozná avšak málokto vie ako sa získava. Sám Aristoteles kedysi uveril v jej dobrodružný pôvod, že ju prinášajú z neznámych krajov obrovské vtáky, ktoré si z nej stavali hniezda. Tí čo sa chceli ku škorici dostať, museli najskôr nebezpečné vtáky odlákať mäsom a potom škoricu vyberať z hniezd. Podobných mýtov o získavaní škorice kolovalo svetom viac.


          Najznámejší je škoricovník cejlónsky. Ide o večne zelený strom, ktorý dosahuje výšku 10 až 15 metrov. Avšak na plantážach sa  pestujú približne 2,5 metrové kry, ktoré vyrastajú zo zasadených odrezkov. Ideálnym podnebím je vlhko a horúco. Osem rokov trvá, kým je možné z rastliny získať koreninu. Zber sa uskutočňuje vždy v období dažďov, a to dvakrát do roka. Po zbere sa výhonky očistia, zbavia listov a následne sa nožom z nich odstráni kôra. Výhonky sa nechajú jeden, prípadne dva dni schnúť v tieni, aby prebehol fermentačný proces. Následne sa z nich špeciálnymi nožmi oškrabáva vrchná kôra, ktorá má horkú chuť. Očistená škorica sa ďalej suší na slnku, aby sa okraje zvinuli do seba. Potom sa triedi podľa farby a vône.

Zdroj:internet

 

          Ako sme spomínali využitie škorice je široké. V kuchyni nezastáva dôležitú úlohu len v sladkých pokrmoch ale taktiež v pikantných. My využívame škoricu do perníkového cesta, aby mu dodala lahodnú vôňu a nezameniteľnú chuť. Využívaná je aj ako obľúbená prísada do piva a vareného vína. Dnes sa škorica čoraz častejšie využíva aj v kozmetike a proti celulitíde.


          Škorica nedodáva pokrmom len krásnu vôňu a charakteristickú chuť, taktiež pozitívne vplýva na zdravie človeka. Svojim hrejivým účinkom zmierňuje prejavy chrípky, prechladnutia a tiež bolesti hrdla. Používa sa aj na nápravu pokazeného žalúdka. Znižuje cholesterol a vďaka svojim antibakteriálnym účinkom je vhodná na kloktanie pri zápaloch ďasien. Aj z vlastných skúseností môžem povedať, že je vhodná pri učení, keďže posilňuje kognitívne a pamäťové vlastnosti.

 

Použitá literatúra
CRAZE, R. Koreniny, 2002. ISBN 80-88980-62-3
NORMANOVÁ, J. Chuť a vôňa korenia, 1992. ISBN 80-85265-74-5
ŽÁČEK, Z. Vůně koření, 1973. ISBN 51-985-73

 

 
 
 
Sezónna ponuka