Rozhovor so zakladateľkou

 
 
Úvod > Rozhovory > Rozhovor so zakladateľkou
 

Rozhovor so zakladateľkou

          Marta Slosarčíková je jednou zo zakladateliek rodinnej firmy na výrobu ručne robených perníkov. To, že je naozaj poctivou a schopnou podnikateľkou nesvedčí len 25 ročná prosperujúca výroba ale aj jej ocenenie Podnikateľka roka 2. miesto za rok 2013 na Slovensku.

 

 

  • Čo Vás viedlo k založeniu vlastného podniku?

          Firmu Medex som založila v roku 1990. Bol to čas po nežnej revolúcií. V tom období sme nevedeli, čo to znamená prísť o prácu a práve to sa stalo väčšine mojej rodiny. Keďže som nechcela byť na úrade práce musela som niečo vymyslieť.

 

  • Od začiatku ste vedeli, že perníky sú to, čo chcete v živote robiť?

          Nebol to od malička môj sen (smiech). Vedela som však, že moja starká sa pred vojnou venovala výrobe a predaju perníkov. Dokázala uživiť celú svoju rodinu a tiež rodinu svojho brata s 9 deťmi, pretože jej brat aj manžel zahynuli vo vojne. Vychovala inteligentných ľudí, ktorí boli vtedy známi hudobníci v Budapešti aj vo Viedni.
          Tak som dala dokopy materiál, ktorý zostal voľakde tam na povale v starej almare. Boli to rôzne recepty a formy. Preštudovala som všetku dostupnú literatúru a hneď sme si aj v rodinnom dome prestavali pivnicu na dielňu. Začalo sa naše podnikanie.
          Bolo to veľmi ťažké, hlavne uspokojiť všetky úrady. Najťažšie však na tom bolo ísť na jarmok a predať naše výrobky. Možno preto, že za čias socializmu som vykonávala považovanú funkciu, bola som vedúca útvaru obrany v závode, ktorý mal 800 zamestnancov a zrazu ísť predávať na jarmok... V mysli som stále mala, že len na dva roky, kým si niečo nezarobíme na dokončenie domu. No začalo sa nám dariť a z dvoch rokov sa stalo momentálne už 25.

 

  • V čom si myslíte, že je tajomstvo Vášho úspechu?

          V prvom rade si myslím, že je dôležité neustále investovať peniaze na rozvoj. Ako som spomínala, začínali sme doma v pivnici. Nemali sme financie na prenájom budovy a už vôbec nie na vybavenie, aké sme potrebovali. Práve preto sme všetky zarobené peniaze dlhé roky investovali výlučne do firmy. Vôbec sme si ich neužívali, na prvom mieste boli perníky. Postupom času sme zarobili na budovu, ktorú sme potom krôčik po krôčiku renovovali a zariaďovali. Tak je to aj dnes. Úspešná firma môže byť len tá, ktorá neustále napreduje a zlepšuje sa.
Druhou veľkou výhodou je, že sme rodinná firma. Určite je niekedy ťažké vo firme aj doma vychádzať stále dobre, kvôli množstvu problémov. Avšak jeden na druhého sa môžeme sto percentne spoľahnúť.

 

  • Aké máte odporúčania pre začínajúcich podnikateľov?

         Dnes je podľa môjho názoru omnoho ťažšie začať s podnikaním, ako tomu bolo kedysi. Keď sme začínali my, všetci ostatní tak isto začínali. Dnes okolo seba vidíme veľké množstvo vyspelých firiem a nadnárodných korporácií. Podnikateľské prostredie je úplne iné. Požiadavky sú omnoho vyššie.
          Najlepšie je začať podnikať v niečom, čo Vás aspoň trochu napĺňa, aby to nebolo len pre peniaze ale aj pre radosť z toho, čo robíte. Moja rada znie VYTRVAŤ. Treba myslieť na to, že dobré meno a klientelu je nutné získavať „pomaly ale isto“.  Vypracovať sa vysoko nie je jednoduché a rýchle. Je dôležité zachovať si pokoru a nechcieť vykazovať vysoké zisky hneď. Myslieť na to, že kvalita je na prvom mieste spolu s rozumnou cenou.


 

 
 
 
Sezónna ponuka